Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní

Ako spoznať zubný kaz?

Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí navštívia zubára až v momente, kedy majú bolesti. Až v ambulancii sa dozviete, že máte zubný kaz. Vtedy je riešením už len vŕtačka a plomba. Kaz sa tam však neobjavil z večera do rána. Predchádzalo mu niekoľko varovných signálov, ktoré ste si nevšimli, respektíve ste nevedeli, ako také signály vyzerajú. Poďme si povedať, ako spoznať zubný kaz v počiatočnom štádiu, a či sa dá jeho vývin zastaviť.

Obsah článku:
Ako vzniká zubný kaz
Vyzerá nenápadne
Ešte máte nádej
Niekedy ho nemusíte vidieť
Od bielej škvrny k zubnému kazu
Pozor na domáce metódy
Nie všetky škvrny znamenajú zubný kaz

ako spoznať zubný kaz

Ako vzniká zubný kaz

V skratke si pripomeňme, ako vzniká kaz. Možno ste už počuli, že ho spôsobujú baktérie. Tie má v ústnej dutine každý, sú prirodzenou súčasťou ústnej mikroflóry. Problém však nastáva vtedy, keď im vytvoríte ideálne podmienky na množenie. Darí sa im vďaka zvyškom jedál, najmä cukrom, ktoré sa hromadia na zuboch. Baktérie ich rozkladajú a pri tomto procese produkujú kyseliny, ktoré následne narúšajú zubnú sklovinu, respektíve ju demineralizujú. V tejto fáze hovoríme o iniciálnom kaze, z ktorého sa následne stáva rozšírený zubný kaz.

Vyzerá nenápadne

Ako spoznať zubný kaz, keď sa ešte len začína tvoriť? Najčastejším príznakom úbytku minerálov je biela škvrna. Často sa javí ako krémovobiely fliačik, ktorý sa neleskne ako zvyšok zuba. Je skôr matný a má drsnejší, a mäkší povrch. V tomto štádiu ešte nemusíte nič cítiť. Škvrnu si môžete všimnúť len pri pohľade do zrkadla.

Ako na to?

  • Vezmite si zrkadlo a baterku a hľadajte matné biele škvrny na sklovine, od ktorých sa neodráža svetlo (najmä pri ďasnách a na žuvacích plochách). 
  • Pomocou jazyka alebo nechta môžete cítiť drsnejší alebo “suchší” povrch.

Ešte máte nádej

Ak bolo vaše pátranie úšpešné, stále nie je nič stratené. Iniciálny kaz je vlastne “len” oslabená sklovina a obvykle sa dá zastaviť. Takzvanú remineralizáciu zubnej skloviny môžete dosiahnuť používaním ústnej vody alebo zubnej pasty s obsahom fluoridu. Tento minerál je pri posilnení skloviny nenahraditeľný. Existujú aj gély s vyššou koncentráciou fluoridu. O ich používaní sa však radšej poraďte so svojím zubárom.

Nezabúdajte ani na pravidelnú ústnu hygienu (aspoň dvakrát denne) a po večernom čistení už nič nejedzte a nepite. Aj počas dňa by ste si mali dávať pozor, čo konzumujete. Nepriateľmi sú sladké a kyslé jedlá. Ak si aj niečo z toho doprajete (veď sme obyčajní smrteľníci), zuby si neumývajte hneď. Počkajte aspoň 30 minút, pretože sklovina môže byť ešte oslabená a iniciálny kaz dvojnásobne.

ako spoznať zubný kaz

Niekedy ho nemusíte vidieť

Chrup má množstvo zákutí, ktoré môžu uniknúť vášmu pohľadu, nech sa akokoľvek snažíte. Hovoríme o medzizubných priestoroch a zadných stranách stoličiek. Zubné kazy v týchto miestach zrádzajú hlavne tým, že o nich človek nevie, kým nenavštívi zubára. Ten ich môže odhaliť pomocou zrkadielka alebo RTG snímky, k čomu laik nemá prístup.

Horší prípad je ten, kedy vás to už bolí. Ani vtedy nemusíte nič vidieť, no bolesť a citlivosť je čoraz neznesiteľnejšia. Preto je lepšie kazom v medzizubných priestoroch predchádzať, a to pravidelným a dôkladným čistením pomocou medzizubných kefiek a nití. Samozrejme, preventívne prehliadky taktiež netreba zanedbávať, pretože práve počas nich môže zubár odhaliť aj začínajúci kaz.

Od bielej škvrny k zubnému kazu

Ako to vyzerá, keď to necháte zájsť priďaleko? Nebudeme vám hovoriť o bolesti a citlivosti, pretože zubný kaz je tým povestný. Ale pozrime sa na jeho vizuálnu stránku. Z bieleho fliačika sa časom stáva hnedý až čierny, a to vplyvom usadeného pigmentu. V tomto štádiu je už viac viditeľný a často je prítomná už aj dierka, ktorá postupuje hlbšie do dentínu a drene. Ak sa kaz nachádza v medzizubnom priestore, môže presvitať cez sklovinu. Žiaľ, v tejto fáze to už zubná pasta nezachráni. 

Pozor na domáce metódy

Kvalitná zubná pasta, ústna voda, prípadne gél od zubára síce patria k pomôckam, ktoré môžete používať doma, ale sú bezpečné. Teraz myslíme skôr metódy a pomôcky z receptov internetových (ne)odborníkov.

Toto určite neskúšajte, a to ani pri iniciálnom, ani pokročilom kaze:

  • citrónovú šťavu
  • ocot
  • sódu bikarbónu
  • soľ
  • domáce plomby
  • ostré kovové predmety

Nie všetky škvrny znamenajú zubný kaz

Vráťme sa k dobrým správam. Škvrny na zuboch nemusia byť nutne zubným kazom. Môžu to byť len pigmentové usadeniny z jedál a nápojov, ako napríklad červené víno, čierny čaj, káva, čučoriedky či černice. Aj fajčenie zanecháva hnedé škvrny. Od začínajúceho (iniciálneho) kazu sa líšia nielen vzhľadom, ale aj spôsobom, akým s nimi bojovať.

Pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku, pomocou ktorej môžete zistiť, o aký druh škvrny ide vo vašom prípade.

So škvrnami od jedál a nápojov si taktiež poradíte pomocou pasty. V tomto prípade však zvoľte bieliacu zubnú pastu, ktorá si s takýmito prípadmi môže hravo poradiť.

Okrem zafarbenia jedlami a nápojmi existujú aj iné škvrny, ktoré už ale treba zveriť do rúk odborníka. Ide najmä o škvrny, ktoré neviete identifikovať sami, máte bolesti, trpíte citlivosťou alebo chcete mať len istotu, že pri ich odstraňovaní postupujete správne.

Lacné a profesionálne bielenie doma?

25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty

Zistiť viac
Logo