Trhanie zubov – všetko, čo potrebujete vedieť
Prísť čo i len o jeden zub nie je sranda. Či už ho stratíte pri športe, nehode, alebo barovej bitke, pravdepodobne to neprebehne bezbolestne. Čo ale v prípade, že vám ho zoberie zubár? Kedy je trhanie zubov potrebné a na čo sa treba pripraviť?
Obsah článku:
Trhanie zubov ako posledná možnosť
Ako prebieha trhanie zuba
Nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou
Starostlivosť po trhaní zuba
Trhanie zubov a možné komplikácie, o ktorých je dobré vedieť
Domáce trhanie zubov
Zubné náhrady
Trhanie zubov ako posledná možnosť
Hoci si myslíte, že zubárov tento zákrok baví, a že sa v ňom dokonca vyžívajú, opak je pravdou. Ich poslaním je predsa zuby zachraňovať, nie trhať. K extrakcii sa uchýlia až v momente, keď neexistuje iné východisko. To väčšinou nastáva vtedy, keď je zub príliš poškodený (kazom alebo úrazom) a nedá sa opraviť plombou ani korunkou.
Ďalším dôvodom na trhanie je infekcia, ktorá sa môže dostať do krvného obehu pacienta. Tu už existuje riziko ohrozenia zdravia a života. Potom tu máme ešte parodontitídu, v dôsledku ktorej už zub nemá kde držať a začína sa uvoľňovať. Existujú však aj prípady, kedy to človek naozaj nevie a nemôže ovplyvniť. Hovoríme o nesprávnom uložení zuba, ktorý vyvíja tlak na ostatné zuby či tkanivá, ako napríklad zub múdrosti. Takže dôvody na trhanie zubov bývajú opodstatnené.
Ako prebieha trhanie zuba
Vedzte, že zubár vždy najprv hľadá menej radikálne riešenia. Až v prípade, že je to skutočne nutné, sa rozhodne pre extrakciu. Väčšinou však ide o rýchly a relatívne jednoduchý zákrok.
- Vyšetrenie a RTG – zubár vyšetrí zub a zhotoví röntgen, aby videl tvar koreňov, polohu zuba a stav kosti.
- Anestézia – následne sa pomocou injekcie postará o lokálne znecitlivenie okolia zuba. Samotná injekcia môže spôsobiť mierne pichnutie v mieste podania. Na jej účinok treba počkať niekoľko minút.
- Extrakcia – zub sa vytiahne kliešťami, čo trvá pár sekúnd.
- Fúknutie – ak ide o horný zub, lekár vás požiada, aby ste si stlačili nosné dierky a fúkli. Tým môže odhaliť prepojenie s nosnou dutinou, čo môže vyžadovať šitie.
- Po extrakcii – na miesto sa pritlačí gáza, ktorá slúži na zastavenie krvácania. Po 20 – 30 minútach sa v rane vytvorí zrazenina a gáza sa môže vyhodiť.
Nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou
Postup, ktorý sme opísali vyššie, vyzerá celkom fajn. Ale niekedy to nejde tak ľahko. Problematický zub totiž nemusí byť úplne prerezaný, je zlomený alebo sa celý ukrýva pod ďasnom. Vtedy ho zubár nemôže bezpečne uchytiť do klieští, takže musí zvoliť iný spôsob, ako ho dostať von – chirurgickú extrakciu.
V takýchto prípadoch sa môže zubár rozhodnúť aj pre celkovú anestéziu. Následne urobí rez do ďasna, aby sa dostal k zubu. Ak prístup blokuje kosť, môže z nej odstrániť potrebnú časť. Potom pristúpi k vybratiu zuba, a to v celku alebo po kúskoch. Všetko závisí od jeho polohy a stavu. Miesto extrakcie sa nakoniec vyčistí a rana sa zašije.
Starostlivosť po trhaní zuba
Okrem gázy, ktorú vyfasujete bezprostredne po zákroku, dostanete aj pokyny, ako postupovať doma.
- V prvom rade vám zubár odporúči lieky proti bolesti. Ak anestetikum prestane účinkovať, zídu sa vám.
- Čo najskôr si začnite prikladať studené obklady na líce.
- Kým účinkuje anestetikum, nejedzte a nepite (cca 2 hodiny).
- Ak sa náhodou rana rozkrváca, krv nevypľúvajte. Nechajte ju voľne vytiecť z úst.
- Aspoň 24 hodín nevyplachujte ústa.
- Nejedzte tvrdé, horúce, príliš studené alebo ostré jedlá.
- Nefajčite a nepite tekutiny cez slamku.
- Spite vo vyvýšenej polohe.
- Po 24 hodinách môžete začať opatrne vyplachovať ústa odvarom z repíka alebo šalvie.
- Lekár vám mohol predpísať aj antibiotiká. Užívajte ich svedomito.
- Zubnú hygienu nezanedbávajte. Zuby v okolí rany však čistite opatrne, najlepšie manuálnou kefkou s jemnými štetinami. Zvoľte aj šetrnú zubnú pastu bez mentolu, ktorá nedráždi ďasná.
- Pár dní po extrakcii sa vyhnite fyzickej námahe.
- Ak chirurg použil stehy, ktoré sa nevstrebávajú, po cca 7 dňoch vám ich vyberie.
- V prípade silnej bolesti, horúčky, silného krvácania alebo nadmerného opuchu kontaktujte svojho lekára.
Trhanie zubov a možné komplikácie, o ktorých je dobré vedieť
Trhanie zubov je zákrok, ktorý so sebou nesie aj isté riziká. Pod tlakom kliešťov sa môže zub napríklad zlomiť. Takto sa aj jednoduchá extrakcia môže veľmi rýchlo zmeniť na chirurgickú. Taktiež hrozí poškodenie susedných zubov alebo nervov. Aj po zákroku sa môžu veci skomplikovať. Krvná zrazenina v rane sa môže vyplaviť alebo sa vôbec nevytvorí. Tento stav sa nazýva “suché lôžko” a vyžaduje si návštevu lekára.
Väčšinu komplikácií sme uviedli v poslednom bode predchádzajúceho odseku. Spomenieme však ešte infekciu, ktorej znakom je prítomnosť hnisu, nepríjemný zápach a často aj horúčka. Ani vtedy sa neoplatí návštevu lekára odkladať.
Domáce trhanie zubov
Ak zvážite všetky riziká a možné komplikácie, určite dospejete k názoru, že domáce trhanie zubov naozaj nie je bezpečné. Okrem toho, v zubnej ambulancii dostanete aj anestetikum, ktoré doma nezoženiete. Tento zákrok teda radšej nechajte na odborníka.
A čo v prípade úrazu? V podstate ide tiež o domácu extrakciu, aj keď nedobrovoľnú. Vedeli ste však, že vyrazený zub sa dá zachrániť? Dôležité je, aby ste sa dostavili na pohotovosť v čo najkratšom čase (do hodiny) aj s vypadnutým zubom. Zubár vám ho môže replantovať. Zub ale nechytajte za koreň, nepokúšajte sa ho vyčistiť a prevážajte ho v ústach, slinách alebo v mlieku.
Zubné náhrady
V dnešnej dobe existuje niekoľko možností, ako nahradiť stratený zub. Jednou z nich je aj zubný implantát, ktorému sme sa venovali v samostatnom článku. Pozrite si aj sprievodcu zubnými náhradami, ktorý vám môže pomôcť zistiť, ktorá je pre vás tá najlepšia.