Zubné fazety a ich (ne)bezpečnosť
Nepáči sa vám farba alebo tvar vašich zubov? Jednou z možností sú zubné fazety. Vyzerajú celkom pekne a celý proces trvá pomerne krátko. Áno, tušíte správne, je tam “ALE”, a nie len jedno. Aplikáciu zubných faziet si dobre premyslite. Táto metóda získania hollywoodskeho úsmevu totiž nemusí byť práve najvhodnejšia.
Obsah článku:
Čo sú zubné fazety
Kto môže mať zubné fazety
Z akých materiálov sa vyrábajú
Ako prebieha ich aplikácia
Riziká zubných faziet
Za zubnými fazetami do zahraničia
Možnosti, ako sa zubným fazetám vyhnúť
Čo sú zubné fazety
Predstavte si umelé nechty. Lepia sa na prirodzené nechty, aby zakryli ich nedokonalosti. Dokonca si môžete vybrať farbu a tvar, čím ulahodíte svojmu vkusu a udržíte krok s aktuálnymi trendmi. Presne taký účel majú aj zubné fazety. Sú to vlastne “nálepky”, ktoré sa lepia na prednú, teda viditeľnú stranu zubov. Spočiatku ich používali iba herci pri nakrúcaní filmov, no v súčasnosti ich využíva aj široká verejnosť. Estetická stomatológia zaznamenáva čoraz väčší záujem o tieto vylepšenia zubov, no ako každý zákrok, aj tento so sebou nesie isté riziká.
Kto môže mať zubné fazety
Ako sme už spomenuli, zubné fazety už dávno nie sú privilégiom celebrít. Hoci ich vyššia cena môže byť do značnej miery obmedzujúca, zo stomatologického hľadiska sú vhodné takmer pre každého. Dávajú si ich robiť ľudia, ktorí majú:
- neestetický tvar zubov (nie sú rovnako dlhé a podobne)
- medzery medzi zubami
- mechanicky poškodenú zubnú sklovinu
- zafarbené zuby vplyvom stravy či nápojov
- odlomenú časť zuba
Z akých materiálov sa vyrábajú
Zubné fazety sa vyrábajú z dvoch materiálov:
- keramika
- kompozitný materiál
Keramické fazety sú známe svojou trvácnosťou, odolnosťou a estetickosťou. Ich výroba a aplikácia sa ale nezaobídu bez vysokých nákladov. Na druhej strane je kompozitný materiál, čo je presne ten istý materiál, ktorým vám zubár opravuje zubné kazy. Ak si myslíte, že je lacnejší ako keramika, máte pravdu. Nízka cena si ale pýta svoju daň v podobe nižšej odolnosti a náchylnosti na poškodenie.
Ako prebieha ich aplikácia
Všetko sa začína konzultáciou a prvotným vyšetrením zubov. Lekár musí poznať možné kontraindikácie, ako napríklad bruxizmus (nočné škrípanie zubami), parodontitída alebo zubný kaz. Potom vám urobí odtlačky, čím zachytí tvar zubov ešte pred brúsením. Následne spolu vyberiete vhodný odtieň faziet, aby vyzerali čo najprirodzenejšie.
Potom je čas na brúsenie. Opäť použijeme porovnanie s umelými nechtami. Aby dobre držali, tie prirodzené sa musia najprv trochu obrúsiť. To isté platí aj pri aplikácii zubných faziet. Brúsením sa odstránia nerovnosti a vytvorí sa priestor pre fazetu. Taktiež sa získa drsnejšia textúra podkladu, čo prispieva k lepšej priľnavosti.
Brúsenie prebieha v lokálnej anestézii, pretože odstránenie alebo stenčenie zubnej skloviny môže spôsobovať bolesť a citlivosť. Obrúsené zuby sa ešte očistia a pripravia na nalepenie faziet. Najprv však len dočasne, aby si pacient vyskúšal, či mu sedí farba a tvar. Potom sa nanesie špeciálny cement a fazety sa nalepia natrvalo.
Riziká zubných faziet
Zubné fazety sa môžu javiť ako najlepšie riešenie, no opak je pravdou. Ide o vážny a trvalý zásah do zdravých zubov. Brúsenie zubnej skloviny je totiž nezvratné. Už nikdy si to nebudete môcť rozmyslieť. S brúsením sa často spája aj citlivosť, ktorá môže trvať aj niekoľko dní po nalepení faziet. Vo výnimočných prípadoch dokonca nemusí odznieť vôbec.
Starostlivosť o zubné fazety tiež nevyzerá tak, ako ste si možno predstavovali. Vydržia síce mnoho rokov, ale len ak sa pravidelne čistia a kontroluje ich odborník. Pacient teda musí dbať na to, aby sa na okrajoch faziet nehromadil povlak. Ten by mohol narušiť cement a ohroziť tak priľnavosť. Pod fazetami sa potom môžu tvoriť aj kazy. Veľmi častou komplikáciou je aj zápal ďasien, a to tiež v dôsledku zubného povlaku.
Čo sa týka konzumácie jedál, zubné fazety obmedzujú pacientov najmä pri tých tvrdších potravinách. Taktiež nie je vhodné piť kávu, čaj a víno, pretože hrozí zmena farby, a to aj v prípade kvalitnejšieho a odolnejšieho materiálu.
Za zubnými fazetami do zahraničia
Možno ste počuli, že sa oplatí dať si urobiť zubné fazety v zahraničí, napríklad v Turecku. Ich cena je naozaj lákavá. Skôr než si kúpite letenku však zvážte tieto fakty:
- Neznámy pôvod a kvalita materiálov
- Neoverená kompetencia zubných technikov
- Jazyková bariéra
- Náročný a nákladný proces v prípade reklamácie
- Rozdiely v hygienických štandardoch
Ak sa predsa len rozhodnete pre zákrok, ktorý ovplyvní celý váš budúci život, vyberte si dôveryhodnú kliniku, najlepšie vo svojej krajine. Vyhnete sa tak možným komplikáciám. Postup a kvalita práce sa totiž môžu líšiť v závislosti od štátu.
Možnosti, ako sa zubným fazetám vyhnúť
Mať zdravé a biele zuby je snom každého. Zubné fazety však nie sú jediná cesta. Pokiaľ ešte máte svoje prirodzené zuby, starajte sa o nich. Ušetríte si tak peniaze, čas aj starosti. Ak vám chýba biely úsmev, môžete ho získať napríklad pomocou bieliacich pásikov. Niektoré sú dokonca vyvinuté na expresné bielenie zubov, čo je určite rýchlejšie než celý proces aplikácie zubných faziet.
Lacné a profesionálne bielenie doma?
25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty