Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní

Zubný implantát – čo o ňom potrebujete vedieť?

Čaká vás zavedenie zubnej náhrady a chcete vedieť, na čo sa pripraviť? Alebo je už tento proces za vami, no máte nezodpovedané otázky? Ste na správnom mieste. V tomto článku si povieme, kto je vhodným adeptom, ako to celé prebieha a ako vyzerá starostlivosť o zubný implantát.

Obsah článku:
Čo je to zubný implantát a aké sú podmienky pre jeho zavedenie
Ako prebieha zavedenie zubného implantátu
Starostlivosť o zubný implantát
Zubný implantát a bielenie

Čo je to zubný implantát a aké sú podmienky pre jeho zavedenie

Ak riešite výber zubnej náhrady, váš zubný lekár vám určite navrhol aj zubný implantát. Keďže ide o najdrahší typ náhrady zubov, zrejme váhate, čo je celkom pochopiteľné. No u pacientov je, aj napriek vysokej cene, veľmi obľúbený. Ide totiž o trvanlivú náhradu, ktorá má najprirodzenejší vzhľad. Ďalšou výhodou je, že neovplyvňuje susedné zuby, ako to býva pri mostíkoch, kedy sa susedné zuby musia brúsiť. 

Zubný implantát však nie je vhodný pre každého. Je to vlastne titánová náhrada koreňa v tvare skrutky, ktorá sa vŕta priamo do čeľustnej kosti, preto by mal mať pacient dostatok kostnej hmoty. Kosť zvykne strácať svoju hustotu a objem aj po strate zubov, pretože už nie je stimulovaná žuvaním. Ak teda prídete o zub a chcete zubný implantát, návštevu zubnej ambulancie určite neodkladajte.

K podmienkam patria aj zdravé ďasná. Ak trpíte parodontitídou (zápalom ďasien), riziko neúspešného zavedenia implantátu je vysoké.

Ďalšie okolnosti, ktoré môžu komplikovať zavedenie zubného implantátu:

  • neliečené chronické ochorenie (cukrovka, osteoporóza, reuma, lupus, hypertenzia)
  • nedostatočná ústna hygiena
  • fajčenie
  • neplnoletosť
Zdroj: freepik.com

Ako prebieha zavedenie zubného implantátu

Po získaní a dôkladnom zvážení všetkých potrebných informácií o vašom zdravotnom stave vám zubár urobí RTG snímky čeľuste. Podľa nich vie zistiť stav kosti a naplánovať umiestnenie implantátu. V prípade, že nemáte dostatok kostnej hmoty, existuje možnosť urobiť kostný štep. Chirurg vám transplantuje zdravé kostné tkanivo, čím posilní postihnuté miesto. To ale celý proces predĺži o niekoľko mesiacov, pretože štep sa musí zahojiť. Práve kvôli takýmto komplikáciám sa neoplatí čakať. Po strate zuba začnite situáciu riešiť hneď, ako to bude možné.

Keď je kosť vyhovujúca, dostanete termín na chirurgický zákrok. Ten sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestéze, záleží od pacienta. Postup pri samotnom zákroku sa však líši v závislosti od kliniky. Väčšinou prebieha takto:

  • Lekár najprv nareže ďasno, aby sa dostal ku kosti. 
  • Pomocou vrtáka urobí do kosti otvor, do ktorého následne vloží zubný implantát. 
  • Ak je to nutné, ďasno potom uzavrie stehmi a urobí vám kontrolný röntgen, ktorý ukáže, či je zavedený správne. 
  • Nasleduje 8 – 12 týždňové hojenie.
  • Po tejto dobe sa ďasno znovu odkryje a umiestni sa liečebný kolík (abutment).
  • V ideálnych prípadoch sa môže implantát zaťažiť ihneď, pričom pacient dostane dočasnú korunku (najmä ak ide o predný zub). Vtedy šitie nie je potrebné alebo je len minimálne.
  • Po úplnej integrácii implantátu sa môže dočasná korunka nahradiť trvalou.

Starostlivosť o zubný implantát

Tvrdenie, že o zubný implantát sa netreba starať, nie je pravdivé. Treba sa oň starať tak ako o vlastné zuby, ak nie ešte viac. Okolie implantátu (ďasno, susediace zuby) totiž musí byť čisté, aby sa eliminovalo riziko infekcie počas fázy hojenia, ale aj po nej. Používajte teda medzizubné kefky, nite, jednozväzkové kefky a zubnú pastu s obsahom fluoridu. Starostlivosť je dôležitá nielen pre zubný implantát, ale aj pre vaše vlastné zuby.

Zubný implantát a bielenie

Bielenie zubov je v dnešnej dobe obľúbenou praxou, či už pomocou bieliacich pásikov, pasty, alebo korektora. Zubné náhrady však na bielenie nereagujú. Takže ak vás čaká zavedenie zubného implantátu a zvyknete si pravidelne bieliť zuby, oboznámte s tým vášho zubára. Odtieň korunky môže prispôsobiť tak, aby bol výsledok čo najlepší.

So zubným lekárom sa môžete dohodnúť aj na výmene existujúcej korunky, ak sa po bielení výrazne líši od ostatných zubov. Korunky sa totiž dajú meniť bez zásahu do implantátu.

Vo všeobecnosti však platí, že bielenie je pre zubný implantát bezpečné. Korunky sa vyrábajú z odolných materiálov, takže nepodliehajú poškodeniu chemickými látkami. Aj napriek tomu odporúčame radšej šetrnejšie bielenie zubov bez použitia peroxidu vodíka. Obľúbenými sú napríklad bieliace pásiky s bezpečnejšiou a účinnejšou látkou PAP – Kyselinou ftalimidoperoxykapronovou. Nespôsobujú podráždenie či citlivosť zubov a výsledky uvidíte už po prvom použití.

Lacné a profesionálne bielenie doma?

25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty

Zistiť viac
Logo