
Čistenie medzizubných priestorov – ako to robiť správne?
Možno to poznáte. Ležíte v zubárskom kresle a zubár hľadí na váš röntgen. Začne hovoriť nezrozumiteľné slová, ktoré sestrička poctivo zapisuje do karty. Tie slová väčšinou znamenajú medzizubný kaz. Ako sa to stalo? Veď si pravidelne čistíte zuby kefkou a máte drahú pastu. Čo však mohlo ujsť vašej pozornosti, sú práve medzizubné priestory. Ako ich čistiť, aby ste predišli problémom? Stačí zubná niť alebo treba rozšíriť výbavu?
Obsah článku:
Prečo si musíme čistiť medzizubné priestory
Ako čistiť priestory medzi zubami – zvládne to zubná niť?
Zubná niť vs. špáradlo
Flosser, flosspic – o čo ide?
Akú rolu zohráva zubná pasta?
Prečo si musíme čistiť medzizubné priestory
Priestor medzi zubami ukrýva všelijaké tajomstvá, o ktoré sa väčšina ľudí nezaujíma. Občas síce nastane situácia, kedy musíte odstrániť zvyšky jedla a zbaviť sa nepríjemných pocitov, no potom ostávajú tieto priestory na dlhšiu dobu opäť nepovšimnuté. Okrem toho, pri odstraňovaní nepohodlných zvyškov sa často sústredíte len na konkrétne problematické miesto. V tých ostatných sa zatiaľ dejú veci. Nečistoty sa totiž usádzajú aj tam, aj keď vám nemusia dať o sebe vedieť. Tie sa časom premenia na zubný povlak a neskôr na zubný kameň.

Tento stav môže viesť k:
- zubnému kazu
- zápalu ďasien (gingivitíde)
- parodontitíde
- krvácaniu
- nepríjemnému dychu (halitóze)
Pri všetkých spomenutých komplikáciách už človek spozornie. Bez pomoci lekára však veľa nezmôžete. Môžete tomu ale predísť, a to správnym čistením medzizubných priestorov.
Ako čistiť priestory medzi zubami – zvládne to zubná niť?
Zubná niť, známa aj ako floss, je vhodná na normálne usporiadané zuby bez väčších medzier. Svoju úlohu splní aj vtedy, keď sú zuby tesne pri sebe a medzizubné priestory sú veľmi úzke. Niekedy však treba zvážiť aj iné nástroje a ideálne je, ak ich skombinujete.
- Medzizubná kefka – pre ňu nájdu využitie najmä tí, ktorí majú väčšie medzery medzi zubami. Dentálni hygienici ju však odporúčajú každému, lebo dokáže vyčistiť priestor okolo ďasien lepšie než zubná niť. Mimoriadne vhodná je tiež pre priestory medzi stoličkami.
- Ústna sprcha – ak pacient trpí zápalom ďasien či parodontitídou, ústna sprcha je správnou voľbou. Používajú ju však aj ľudia so strojčekmi, implantátmi alebo mostíkmi, pretože prúd vody sa dostane aj do ťažko prístupných miest.
- Ústna voda – postará sa nielen o svieži dych, ale aj o baktérie spôsobujúce zubný kaz.
Zubná niť (floss), medzizubná kefka, ústna sprcha a ústna voda tvoria silnú štvorku, ak ich budete kombinovať. Na predné zuby môžete použiť niť, pri zadných zuboch zas medzizubnú kefku, ale tiež niť, a ústnou sprchou a ústnou vodou to už len doladíte. A, samozrejme, chýbať nesmú zubná kefka a kvalitná zubná pasta.
Zubná niť vs. špáradlo
Veľmi obľúbenou pomôckou je špáradlo. Žiaľ. Prečo? Lebo klasické drevené špáradlo je to najhoršie, čo môžete použiť, a to z niekoľkých dôvodov:
- má nevhodný tvar aj veľkosť
- vzniká riziko poranenia
- môže poškodiť zubnú sklovinu
Špáradlo je príliš ostré na to, aby mohlo prichádzať do kontaktu s ďasnami. Zároveň nie je dostatočne tenké, aby sa zmestilo medzi zuby. Okrem toho, ak na neho vytvoríte veľký tlak, môžete si spôsobiť mikrotrhliny na sklovine, a to naozaj nechcete. Veľmi často sa stáva aj to, že sa špička špáradla odlomí a zasekne sa v medzizubnom priestore. Dostať ju odtiaľ býva doslova výzva. Použitie špáradla teda nemá žiadny význam, takže po ňom siahnite len v nevyhnutých prípadoch. Najlepšie nikdy.
Existuje však prijateľnejšia alternatíva – silikónové špáradlo. Používa sa tak ako medzizubná kefka. Na rozdiel od dreveného špáradla však šetrí ďasná, prispôsobí sa tvaru medzizubného priestoru a dá sa používať opakovane. Medzizubnú kefku však nenahrádza. A zubnú niť už vôbec nie. Úzke priestory zvládne len ona.
Flosser, flosspic – o čo ide?
Jednoducho povedané, je to špeciálny držiak, na ktorom je napnutá zubná niť.
Flosser a jeho výhody:
- uľahčuje manipuláciu so zubnou niťou (nemusíte ju omotávať okolo prstov)
- lepšie sa ním dostanete do zadnej časti chrupu
- je hygienickejší
- jednoducho sa používa a zvládnu to aj deti či seniori
Má však aj nevýhody. Nie je tak celkom ekologický. To platí hlavne pre tie jednorazové flossery, v ktorých sa nedá vymeniť niť. Jednorazové zvyknú mať aj hrubšiu niť, takže môže byť dosť problematické dostať sa do užších priestorov.
Akú rolu zohráva zubná pasta
Pre medzizubné priestory, o ktoré ste sa už postarali zubnou niťou a ostatnými pomôckami, je dôležitá aj zubná pasta. Dobrá zubná pasta totiž obsahuje fluorid, ktorý posilňuje zubnú sklovinu, obmedzuje aktivitu baktérií a znižuje tvorbu kyselín, a to aj v ťažko dostupných miestach. Navyše zlepšuje dych. Pri výbere zubnej pasty môžete natrafiť aj na ovocné príchute, ako napríklad melón. Týchto sa tiež nemusíte báť, pretože aj napriek príjemnej chuti neobsahujú cukor a spĺňajú rovnaké štandardy ako mentolové.