Biele ďasná okolo zubov – čo to znamená a ako to riešiť?
V ústnej dutine sa dejú procesy, ktoré sú pre mnohých záhadou, ako napríklad bolesť, opuch či krvácanie. V takýchto prípadoch býva návšteva zubára nevyhnutnosťou. Ale čo ak sa vám objavia biele ďasná okolo zubov? Potrebujete odborníka alebo si s tým poradíte aj doma?
Obsah článku:
Hlavným vinníkom je zubný povlak
Biele ďasná okolo zubov sa neoplatí ignorovať
Keď ide o viac než len o zubný povlak
Ako na biele ďasná okolo zubov
Na zubný kameň s profesionálnym prístupom
Čo robiť, ak je príčinou choroba
Hlavným vinníkom je zubný povlak
Ak máte biele ďasná okolo zubov, pravdepodobne sa vám na nich nahromadil zubný povlak. Väčšinou za to môže:
- nedostatočná hygiena
- nesprávna technika čistenia
- nadmerná konzumácia sladkých jedál a nápojov
- fajčenie
Zubný povlak sa však môže usádzať aj vtedy, keď robíte všetko správne. Niektoré faktory totiž ovplyvníte len ťažko.
- Nedostatočná produkcia slín – sucho v ústach prispieva k zvýšenej tvorbe povlaku.
- Nesprávne nasadená zubná náhrada – povlak sa môže hromadiť na ťažko prístupných miestach.
- Hormonálne zmeny – počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy sa môže zmeniť zloženie slín, kvôli čomu sa znižuje ich schopnosť neutralizovať kyseliny.
Biele ďasná okolo zubov sa neoplatí ignorovať
Tento stav zvyčajne nie je sprevádzaný výraznými príznakmi, v počiatočnom štádiu si ho všimnete len pri pohľade do zrkadla. No ako iste viete, povlak dokáže narobiť poriadnu neplechu, ak ho včas neodstránite. Môže spôsobiť nepríjemný zápal, opuch a krvácanie (gingivitídu). To napokon vedie k parodontitíde, ústupu ďasien a strate zubov.
Prítomnosť povlaku na ďasnách značí, že ho máte aj na zuboch. Tam časom zmineralizuje a stvrdne, čo poznáme ako zubný kameň. V tomto prípade sú následky rovnaké ako pri povlaku na ďasnách.
Či už na zuboch, alebo ďasnách, zubný povlak so sebou nesie aj nepríjemnosť, ktorá obťažuje najmä vaše okolie, a to zápach. Dôvodom sú baktérie, ktoré produkujú sírne zlúčeniny.
Keď ide o viac než len o zubný povlak
Zubný povlak je jeden z tých “lepších” príčin bielych ďasien. Vo väčšine prípadov sa dá úspešne dostať pod kontrolu. Existujú však iné dôvody, a tie sú, žiaľ, o niečo vážnejšie. Hovoríme o ochoreniach, ktorých príznakom sú biele ďasná okolo zubov.
- Anémia (nízky počet červených krviniek) – znižuje prietok krvi do tkanív, v dôsledku čoho strácajú svoju prirodzenú farbu, teda blednú.
- Kandidóza (premnoženie kvasiniek v ústnej dutine) – kvasinky vytvárajú biele škvrny na sliznici.
- Leukoplakia – biele škvrny na ďasnách spôsobené fajčením, pitím alkoholu alebo infekciou vírusu HPV (ľudský papilomavírus).
- Vredy a afty – tieto bolestivé lézie zvyknú mať bielu farbu. Vznikajú pri zvýšenom strese, oslabenej imunite či zranení.
- Nedostatok vitamínov a minerálov – okrem nedostatku železa (anémie) môže telu chýbať aj vitamín B12.
Pri podozrení na akúkoľvek chorobu je konzultácia s odborníkom vždy vítaná. Čím skôr nájdete príčinu bielych ďasien, tým lepšie.
Ako na biele ďasná okolo zubov
Každý problém má riešenie, a to platí aj pre biele ďasná okolo zubov. Záleží však na tom, aká je ich príčina. Začnime teda tou najčastejšou – zubným povlakom.
Povlak odstránite pomocou jemnej zubnej kefky a pasty. Pri čistení zubov a ďasien je dôležitá aj technika, preto si pripomeňme, ako to robiť správne:
- Zuby umývajte aspoň 2 – krát denne po dobu 2 minút.
- Kefku držte v 45 stupňovom uhle k línii ďasien, čím umožníte štetinám dostať sa do priestoru medzi ďasnom a zubom.
- Vytvárajte malé krúživé pohyby.
- Každému zubu venujte aspoň 10 – 15 sekúnd.
- Nevytvárajte príliš silný tlak.
- Nezabúdajte ani na žuvacie plochy a vnútornú stranu zubov.
- Nakoniec vyčistite jazyk.
Po klasickom čistení zubov siahnite po medzizubnej kefke, dentálnej niti a jednozväzkovej kefke. Vďaka týmto pomôckam sa zbavíte zvyšného povlaku v okolí ďasien a tiež v medzizubných priestoroch. No a nakoniec si vypláchnite ústa ústnou vodou. Tá osvieži váš dych a poradí si aj s baktériami.
Náš tip: Manuálnu zubnú kefku môžete nahradiť elektrickou. Čistenie je tak efektívnejšie.
Na zubný kameň s profesionálnym prístupom
K vzniku zubného kameňa naozaj nechýba veľa. Stačí, ak pri čistení zubov od povlaku opakovane vynecháte konkrétne miesta, čo väčšinou býva práve v okolí ďasien. Povlak začne tvrdnúť a nabaľovať na seba ďalší povlak, ktorý taktiež mineralizuje a tvrdne. Tento nános už potom kefkou nezotriete.
V dnešnej dobe, našťastie, existuje účinný spôsob, ako si s tým poradiť aj bez návštevy dentálneho hygienika. Odstraňovač zubného kameňa, ktorý je bežnou súčasťou zubných ambulancií, je už dostupný aj pre širokú verejnosť. Pri výbere si však dajte pozor a investujte radšej do kvalitnejšieho zariadenia, ktoré je vybavené minimálne detekciou ďasien. Príjemným bonusom je full HD kamera, osvetlenie a prepojenie s mobilnou aplikáciou.
Čo robiť, ak je príčinou choroba
Ako sme už spomenuli, biele ďasná okolo zubov môžu znamenať aj zdravotný problém. Pokiaľ sa vám nedarí problém vyriešiť doma, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám pomôže nájsť pravú príčinu. Správnou životosprávou, doplnením vitamínov, prípadne nasadením liekov sa vám určite podarí doviesť boj s bielymi ďasnami do úspešného konca.
Lacné a profesionálne bielenie doma?
25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty