Ako získať biele zuby do 5 minút
Možno ste už počuli o tom, že môžete získať biele zuby aj v pohodlí domova, a to v pomerne krátkom čase. Niekedy sa dokonca dá hovoriť o niekoľkých minútach. Viete však, prečo niektoré metódy bielenia zubov fungujú tak rýchlo? Ktoré sú naozaj efektívne a bezpečné?
Obsah článku:
Domáce metódy bielenia zubov
Ako získať biele zuby rýchlo a hlavne bezpečne
Domáce metódy bielenia zubov
Medzi ľuďmi, ktorí chcú mať rýchlo vybielené zuby, koluje niekoľko domácich receptov, ako na to. Tieto 3 sú najznámejšie:
1. Zmes sódy bikarbóny a citrónovej šťavy
Táto kombinácia by teoreticky mohla priniesť nejaké výsledky po niekoľkých použitiach. Po prvom pokuse výsledky nečakajte. No dlhodobá aplikácia v skutočnosti dokáže narobiť viac škody ako úžitku. Kyselina citrónová má veľmi nízke pH, čo môže spôsobiť eróziu zubnej skloviny. O šetrnosti k zubnej sklovine sa nedá hovoriť ani v prípade jedlej sódy. Tá má totiž abrazívne vlastnosti. Áno, môže čiastočne odstrániť povrchové škvrny, ale je takmer nemožné sústrediť ju len na problematické miesta na zuboch. Spolu so škvrnami sa teda stenčuje aj zubná sklovina, čo vedie k citlivosti zubov a zvýšenému riziku usádzania povlaku, tvorby kameňa či kazu.
2. Peroxid vodíka z lekárne
Je pravda, že zubní lekári používajú na bielenie zubov práve peroxid vodíka. Sú to však odborníci, ktorí vedia pracovať s vysokými koncentráciami a dokážu ich prispôsobiť vašim potrebám. Peroxid, ktorý sa dá voľne kúpiť v lekárni, má omnoho nižšiu koncentráciu, takže výsledkov sa zrejme tak skoro nedočkáte a budete musieť procedúru opakovať. Avšak, opakovanou a dlhodobou aplikáciou peroxidu si môžete vážne poškodiť sklovinu. Okrem toho, dávkovanie a spôsob aplikácie nemusíte stopercentne zvládnuť, takže hrozia aj popáleniny ďasien a sliznice. Peroxid vodíka teda radšej používajte iba na dezinfekciu rán.
3. Čierne uhlie
Rovnako ako sóda bikarbóna, aj čierne uhlie má abrazívne vlastnosti. Tiež je známe svojou absorpčnou schopnosťou, ktorú oceníte najmä pri liečbe črevných a tráviacich ťažkostí. Ani jedna z týchto vlastností však nie je vhodná a prospešná pre zuby. Ako sme si spomenuli pri sóde, abrazíva sa so zubnou sklovinou príliš nekamarátia. Čo sa týka absorpčnej schopnosti, tá naozaj funguje len na toxíny v tráviacom trakte. Zažltnutie a škvrny na zuboch sú voči tomu odolné.
Ako získať biele zuby rýchlo a hlavne bezpečne
Existuje aj bezpečná a rýchla metóda, ako získať biele zuby, pričom sa stále nemusíte vzdať pohodlia domova. Za pomoci technológie korekcie farieb môžete dosiahnuť prekvapivé výsledky behom pár minút.
Korektor farieb funguje tak rýchlo, pretože je fialový. Celá veda spočíva vo farbách. Podľa farebného modelu RYB sa farby nachádzajúce oproti sebe navzájom neutralizujú. Žltá farba (ako tá na zuboch) sa nachádza oproti fialovej (farba korektora). Preto, ak na žlté zuby nanesiete fialový korektor, získate neutrálne odtiene bielej. Ide o rovnaký princíp ako pri žltých odtieňoch vlasov. Ak máte vy alebo niekto vo vašom okolí zafarbené vlasy na blond, kaderník vám určite odporučil fialový šampón, ktorý neutralizuje nevzhľadné žlté odtiene vlasov.
Korektor na zuby má špeciálne prispôsobený odtieň, preto si poradí aj s výrazným sfarbením zubov. Na intenzite zažltnutia zubov teda nezáleží.
Ak porovnáme túto metódu bielenia zubov s tými, ktoré sme spomenuli vyššie, je nielen rýchlejšia a účinnejšia, ale aj bezpečnejšia a lacnejšia. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste, a to platí aj v prípade korektora. Neobsahuje totiž žiadne abrazíva a chemické látky, ktoré by narušovali zubnú sklovinu. Pôsobí len na povrchu zubov. Aj z hľadiska cenovej dostupnosti sa korektor určite oplatí viac ako ktorákoľvek iná technika bielenia.
Lacné a profesionálne bielenie doma?
25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty