Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní

Zubná hygiena a tajomstvo zdravého chrupu

Ak sa povie “zubná hygiena”, väčšine z nás napadne kefka a pasta, poprípade zubný hygienik a ambulancia. Zubná hygiena je však omnoho obsiahlejšia než sa zdá. Čo všetko zahŕňa, ako ju robiť správne, a čo sa stane, ak ju zanedbáte? To všetko sa dozviete v tomto článku.

Obsah článku:
Zubná hygiena a jej zákutia
Ako by to malo vyzerať
Efektívna zubná hygiena s kvalitnými prostriedkami
Ak je zubná hygiena nedostatočná, pocítite to

Zubná hygiena a jej zákutia

Ako sme spomenuli v úvode, pri zubnej hygiene sa používa kefka a pasta. Ale naozaj to stačí? Kefkou síce odstránite väčšinu zubného povlaku, no ani zďaleka nie všetky nečistoty. Nedostanete sa napríklad do medzizubných priestorov, ktoré tvoria až 30% celkovej plochy zubov. To znamená, že minimálne také množstvo povlaku máte stále v ústach. Preto by vo vašej výbave nemala chýbať ani medzizubná kefka a dentálna niť.

Praktická je aj jednozväzková kefka. Tou sa môžete venovať každému zubu individuálne a lepšie sa dostanete aj pod ďasná alebo k zadným zubom. Pomôže vám aj v prípade, že máte strojček alebo implantát. 

Týmto však zubná hygiena nekončí. Veľa ľudí dopĺňa starostlivosť o chrup ústnou vodou. Hoci nenahradí mechanické čistenie zubov, zohráva dôležitú úlohu pri ochrane zubov a odstraňovaní baktérií z ústnej dutiny. Okrem toho sa dostane aj do ťažko prístupných miest, ktoré sa vám nepodarí vyčistiť klasickými pomôckami. Svieži dych je už len príjemným bonusom.

Ako by to malo vyzerať

Robí to každý, no len málokto to robí dobre. Správna technika čistenia zubov pritom predstavuje až polovicu úspechu. Ako na to?

  • 2 krát denne, 2 minúty – o tomto pravidle ste už určite dávno počuli a platí aj dnes.
  • Množstvo pasty – na zubnú kefku naneste pastu vo veľkosti hrášku. Takéto množstvo naozaj stačí.
  • 45 stupňov – približne pod takýmto uhlom by mala byť kefka priložená ku krčku zuba. Štetiny sa tak dostanú do priestoru medzi zubom a ďasnom, kde sa hromadí najviac povlaku.
  • Krúžte a vibrujte – kefkou vytvárajte jemné vibračné pohyby a stierajte povlak zo zubnej plochy. Začať môžete aj krúživými pohybmi a postupne sa naučiť robiť vibrácie.
  • Netlačte – na zuby nevytvárajte silný tlak, pretože by ste si mohli obrúsiť sklovinu. Taktiež sa neodporúča čistiť zuby horizontálne, teda zo strany na stranu.
  • Žuvacie plochy – horizontálne pohyby kefkou sú v tomto prípade dovolené.

Klasické čistenie zubov dolaďte vyššie spomenutými pomôckami. Zubná hygiena tak naberie celkom nový rozmer. Ako ich používať?

zubná hygiena
  • Dentálna niť – musí byť neustále napnutá. Pohybujte ňou dopredu a dozadu. Nebojte sa zájsť až pod ďasno.
  • Medzizubná kefka – plní rovnakú funkciu ako niť, má teda odstrániť povlak z medzizubných priestorov. Taktiež ňou pohybujte dopredu a dozadu.
  • Jednozväzková kefka – technika čistenia je rovnaká ako pri klasickej kefke, no čistíte každý zub zvlášť.
  • Ústna voda – nalejte do vrchnáka približne 20 ml (4 čajové lyžičky) ústnej vody a vyplachujte ňou ústa aspoň 30 sekúnd. Vodu potom vypľujte.

Efektívna zubná hygiena s kvalitnými prostriedkami

Spomenuli sme množstvo pomôcok, ktorými dosiahnete čistý a zdravý chrup. Viete však, aké si vybrať?

  • Zubná kefka – vo všeobecnosti sa odporúča kefka s mäkkými štetinami, ktoré sú zastrihnuté rovno, pretože je šetrnejšia k ďasnám. Či si vyberiete manuálnu alebo elektrickú, záleží len na vás.
  • Zubná pasta – typov zubných pást existuje niekoľko. Pre citlivé zuby a ďasná, proti zápalu, bieliace či detské. Vyberať by ste si teda mali podľa svojich potrieb. Čo sa ale týka samotnej zubnej hygieny, všetky pasty by mali mať rovnaké čistiace schopnosti. Dôležitá je však aj ochrana zubov, a tú dosiahnete fluoridom. Pasta s vyšším obsahom tejto látky je teda správnou voľbou. Ak pátrate po paste, ktorá vám zuby nielen vyčistí, ale aj vybieli, potom určite skúste zubnú pastu crest. Spĺňa čistiace, bieliace, aj ochranné kritérium.
  • Dentálna niť – hrúbku nite vyberte podľa veľkosti medzizubných priestorov. Potom sa pozrite aj na to, či je voskovaná alebo nie. Voskovaná sa ľahšie zavádza a kĺže. S nevoskovanou sa pracuje o čosi ťažšie, no zubná hygiena je s ňou efektívnejšia, pretože zachytáva viac povlaku.
  • Medzizubná kefka – hrúbku voľte rovnako ako pri nitiach, a to podľa veľkosti medzizubných priestorov. 
  • Jednozväzková kefka – tu platia rovnaké odporúčania ako pri normálnych zubných kefkách. To znamená, že najlepšie sú mäkké štetiny.
  • Ústna voda – aj v tomto prípade ide o veľmi individuálnu záležitosť. Podobne ako pri pastách, aj tu záleží od problému, ktorý potrebujete riešiť. Avšak, s ústnou vodou, ktorá obsahuje alkohol, buďte opatrní, pretože vysušuje sliznicu. Nie je teda vhodná pre citlivé ďasná.

Ak je zubná hygiena nedostatočná, pocítite to

Čistenie zubov je dôležité, to vie snáď každý. Ale čo sa môže stať, ak to začnete zanedbávať? Medzi najznámejšie následky patrí zubný kaz a zápal ďasien. Majú to na svedomí baktérie. S tým sa spája aj zapáchajúci dych a citlivosť zubov. Ani po estetickej stránke sa nie je čím chváliť. Zuby často získavajú žltú až hnedú farbu.

Nedostatočná zubná hygiena sa však po čase začne prejavovať aj ako parodontitída, čo predstavuje len krôčik k strate zubov. Takmer všetky tieto komplikácie sú, samozrejme, sprevádzané aj bolesťou. Zubnú hygienu sa teda neoplatí podceňovať. Správnym postupom a vhodnými pomôckami sa vyhnete nepríjemnostiam a môžete mať nielen zdravý, ale aj biely úsmev.


Lacné a profesionálne bielenie doma?

25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty

Zistiť viac
Logo