Encyklopédia zubov
Či už prirodzené, alebo umelé, tvoria dôležitú súčasť ústnej dutiny každého človeka. My vám dnes priblížime anatómiu prirodzených zubov a povieme vám, čo ste doteraz možno ani netušili. Napríklad aj to, prečo zub nepodlieha rozkladu tak rýchlo.
Obsah článku:
Druhy zubov u človeka
Zub a jeho tajomstvá
Ako rýchlo rastie zub
Prečo zuby vypadávajú
Ľudský zub vs. zvierací
Zuby navždy?
O zuby sa treba starať
Biele zuby nielen kvôli peknému vzhľadu
Druhy zubov u človeka
Kompletný chrup dospelého človeka tvorí 32 zubov. No ako iste viete, nie všetky sú rovnaké. Majú rôzne tvary, ale aj funkcie, a podľa toho ich delíme do niekoľkých skupín.
- Rezáky – nachádzajú sa hneď vpredu. 4 hore a 4 dole. Slúžia na odhryznutie potravy, čomu je prispôsobený aj ich tvar – sú ploché a majú ostré hrany.
- Očné zuby – sú umiestnené po stranách rezákov, na každej strane jeden. Sú špicaté, aby umožňovali uchopenie a trhanie potravy.
- Črenové zuby – nasledujú po očných zuboch. Taktiež ich máme 8, 4 hore a 4 dole. Majú už väčšiu plochu, pretože slúžia na žuvanie.
- Stoličky – v ústnej dutine si obsadili miesta úplne vzadu. Dokopy ich máme 12. Vďaka ich širokej žuvacej ploche môžeme dôkladne rozdrviť potravu. Patria medzi ne aj zuby múdrosti.
Vedeli ste? Niektorí ľudia môžu mať menej alebo viac zubov než je bežné. Existujú dokonca aj takí, ktorí majú vrodenú bezzubosť (anodoncia).
Zub a jeho tajomstvá
Hoci vieme, že zub má nejakú sklovinu či koreň, do jeho vnútra nevidíme, preto je pre nás často záhadou. Anatómia zuba je pritom fascinujúca a určite sa oplatí poznať ju. Z čoho sa teda skladá zub?
Samotné telo zuba tvorí:
- korunka – viditeľná časť zuba
- koreň – je uložený v čeľusti
- krčok – miesto, kde sa spája korunka s koreňom
Pozrime sa však ešte hlbšie.
- Zubná sklovina – pokrýva vonkajšiu časť korunky. Jej úlohou je chrániť zub pred poškodením. Skladá sa najmä z minerálov, ako napríklad vápnik, fosfor či fluór. Pomocou zubnej pasty s fluoridom ju môžeme posilniť a dokonca aj zastaviť tvorbu zubného kazu.
- Zubovina (dentín) – nachádza sa hneď pod sklovinou a tvorí väčšinu hmoty zuba.
- Zubný cement – podobne ako sklovina pokrýva korunku, cement pokrýva spodnú časť zuba, teda koreň.
- Zubná dreň – zub má aj mäkké tkanivo, a tým je dreň. Ukrýva sa vo vnútri zuba a obsahuje cievy a nervy, ktoré ho vyživujú. Táto časť zuba je však zodpovedná aj za bolesť, napríklad v dôsledku kazu.
- Koreňový kanálik – je súčasťou drene. Práve kanálikom vedú cievy a nervy.
Vedeli ste? Zubná sklovina je najtvrdšia hmota v ľudskom tele.
Ako rýchlo rastie zub
Dospelý človek sa väčšinou nezaujíma o to, ako rýchlo rastie zub, pokiaľ nemá dieťa. Rast zubov sa totiž spája s batoľatami vo veku približne 6 mesiacov. V skutočnosti sa však tento proces začína omnoho skôr, a to už počas embryonálneho vývinu, kedy sa dieťaťu v čeľusti vyvíjajú takzvané zárodky zubov. Tie postupne rastú a vyvíjajú sa, kým nie sú pripravené prerezať ďasno. Samotné prerezávanie, ktoré vnímame ako rast zubov, sprevádza opuch, začervenanie a bolesť ďasien. Kto má dieťa, vie, o čom je reč.
A ako dlho trvá, kým zub vykukne? Aj v tomto prípade ide o veľmi individuálnu záležitosť. Ako sme spomenuli, prvý zub vyrastie približne v 6 mesiaci veku dieťaťa, no môže to byť aj skôr alebo neskôr. Nájdu sa aj deti, ktoré v 1. roku života ešte stále nemajú žiadny zúbok. Ak sa objavia príznaky prerezávania, taktiež nemôžeme jednoznačne povedať, kedy sa zub prereže cez ďasno. Môže to trvať niekoľko dní, ale aj týždňov. Vo všeobecnosti však platí, že rezáky sú rýchlejšie, pretože majú jednoduchší tvar než napríklad stoličky.
Vedeli ste? Rovnako ako odtlačky prstov, aj odtlačky zubov sú u každého človeka jedinečné.
Prečo zuby vypadávajú
Deťom vypadávajú zuby okolo 6. roku života. Ide o prirodzený priebeh výmeny mliečnych zubov za trvalé, čo môže trvať až do obdobia dospievania. Pokiaľ však vypadne trvalý zub, treba hľadať príčinu. Tou môže byť napríklad:
- úraz
- zubný kaz
- parodontitída
- cysta
- ochorenie (cukrovka, osteoporóza atď.)
- genetická predispozícia
Vedeli ste? Vyrazený zub sa dá opäť vsadiť do lôžka. Replatnáciu je však nutné urobiť do 2 hodín.
Ľudský zub vs. zvierací
Zamysleli ste sa niekedy, čím sa líšia naše zuby od zvieracích? Aj my. Zistili sme, že okrem toho, že zuby zvierat majú iný tvar, majú aj rôzne funkcie. Záleží, či ide o mäsožravca alebo bylinožravca. U zvierat, ktorých jedálniček pozostáva hlavne z mäsa, nájdeme ostré a špicaté zuby. Slúžia im na trhanie surového mäsa. U bylinožravcov sú, naopak, dominantné zuby so širokou žuvacou plochou, aby mohli dostatočne rozdrviť rastlinnú stravu.
Chrup zvierat sa však od toho nášho líši aj počtom zubov. Niektoré druhy ich majú podstatne viac než človek. A čo nám najviac chýba? Schopnosť obnovovania zubov, ako je to napríklad u krokodílov či žralokov.
Čo sa týka anatómie zuba, medzi zvieracími a ľudskými nie sú takmer žiadne rozdiely. Sklovina, dentín či dreň sa nachádza skoro u každého druhu. Odlišnosti však môžeme nájsť pri koreňoch, pretože niektoré zvieratá majú zuby ukotvené len v mäkkom tkanive, na rozdiel od nás.
Vedeli ste? Aj zvieratá môžu trpieť ochoreniami ďasien a zubov.
Zuby navždy?
Ako už vieme, zubná sklovina je najtvrdšia a najodolnejšia časť ľudského tela. Odoláva teda aj erózii a rozkladu. Avšak, nie navždy, ako sa väčšina z nás domnieva. Zub sa napokon rozloží, aj keď to trvá tisícky rokov. V extrémnych podmienkach, ako je kyslosť či vlhkosť, sa zub môže rozložiť dokonca aj skôr, no aj tak to trvá niekoľko stoviek rokov. Preto sú zuby súčasťou archeologických nálezov.
Vedeli ste? Zub môže odumrieť už počas života, a to v dôsledku neliečeného kazu, ktorý sa dostal až do drene. Aj napriek tomu, že je mŕtvy, môže bolieť. Je zároveň zdrojom baktérií, ktoré sa dostávajú do krvného obehu.
O zuby sa treba starať
Aby sme predišli komplikáciám, mali by sme sa o svoje prirodzené zuby ukážkovo starať. Čistenie je preto samozrejmosťou. Je dôležité používať zubné pasty s obsahom fluoridu, čistiť medzizubné priestory a nezabúdať ani na zubné krčky tesne okolo ďasien, kde sa tiež usádza povlak. Budú tak nielen zdravé, ale aj silné.
Biele zuby nielen kvôli peknému vzhľadu
Zdravie zubov by sme nemali brať na ľahkú váhu. To isté však platí aj pre ich farbu. Mali by sme sa snažiť udržať ich biele. Okrem toho, že biele zuby vyzerajú esteticky a zvyšujú sebavedomie, prinášajú so sebou aj ďalšiu výhodu. Môžeme totiž ľahšie odhaliť zmeny, ako napríklad demineralizáciu, kaz, prípadne iné javy, ktoré by mohli znamenať vážnejšie problémy. Biele zuby môžeme získať jednoducho, a to pomocou bieliacej zubnej pasty. Navyše obsahuje fluorid, takže pokryjeme všetky potreby našich zubov.
Lacné a profesionálne bielenie doma?
25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty