Biela strava ako cesta k bielym zubom
Biele zuby sa dnes považujú za jeden zo spôsobov, ako urobiť dobrý dojem. Ak sa usmievate na pohovore, na stretnutí alebo dokonca na ulici a ľudia uvidia váš žiarivý úsmev, budú sa na vás pozerať inak. To je jeden z dôvodov, prečo v poslednom čase rastie záujem o bielenie zubov alebo sa ľudia aspoň snažia dodržiavať bielu diétu. Čo je biela diéta a čo by ste pri nej mali jesť.
Čo je biela strava?
Biela diéta nie je o chudnutí, ako by sa mohlo zdať. Nemá nič spoločné s fyzickou kondíciou. Je o tom, aby vaše zuby po bielení neprijímali pigmenty z potravín a nevrátili sa na začiatok. Prakticky povedané, biela diéta je súbor odporúčaní, ktoré by sa mali dodržiavať práve po bielení zubov. Či už po domácom bielení pomocou prúžkov alebo po bielení zubov u zubára.
Práve po bielení je zubná sklovina veľmi citlivé a tiež náchylné na prichytenie pigment, ktoré sa úspešne odstránili bielením. Prakticky povedané, ide o to, aby ste dodržiavali bielu stravu 48 hodín po bielení. Samo o sebe vám biele zuby nezabezpečí, ale môže zvýšiť účinok iných metód. Dodržiavanie bielej diéty nie je ťažké, stačí sa vzdať potravín, ktoré mnohí z nás konzumujú denne. Pre žiarivý úsmev to však stojí za to.
Biela strava – význam pre bielenie zubov
Dodržiavanie bielej stravy je veľmi dôležité 48 hodín po bielení zubov. Keďže sklovina po bielení je veľmi náchylná nielen na opätovnú pigmentáciu, ale aj na agresívne a kyslé potraviny, odporúča sa dodržiavať bielu diétu. Má to prakticky dve veľké výhody. Prvou je, že zabraňuje opätovnému zafarbeniu zubnej skloviny. Druhou výhodou je, že čerstvo vybielené, a teda citlivejšie zuby, nebudú ohrozené kyselinami, ktoré by kvôli zvýšenej citlivosti mohli spôsobiť bolesť zubov, aj keď len na krátky čas.
Ktoré potraviny jesť počas bielej diéty?
Čo jesť po bielení zubov? Prakticky sa to dá zhrnúť do jednoduchej rady – čokoľvek, čo nezašpiní biele tričko. Chápeme, že táto rada nemusí byť presne to, čo chcete počuť. Poďme si teda vymenovať „povolené“ potraviny, ktoré môžete bezpečne konzumovať počas bielej diéty.
- Minerálna voda, mlieko
- Ryža, zemiaky, cestoviny
- Kuracie mäso, ryby
- Banány
- Všetky druhy syra
- Biele pečivo
- Z alkoholu len vodka
Toto sú základné potraviny, ktoré môžete jesť počas bielej diéty. Okrem toho sa počas bielej diéty odporúča používať aj nasledujúce potraviny bieliace pasty, ktorá odstráni všetky zvyšky pigmentov a pomôže vám udržať si žiarivý úsmev.
Ktoré potraviny sú po bielení zubov najhoršie?
Keď už viete, ktoré potraviny sú vhodné pre bielu stravu, mali by ste si tiež povedať, ktoré potraviny sú opakom nevhodné. Biela strava po bielení zubov by rozhodne nemala obsahovať:
- Jahody, čerešne, citrusy
- Paradajky, huby, červená repa
- Coca-cola, kola, džúsy
- Káva
- Kari, kurkuma
- Čokoláda
- Červené omáčky
- Červené víno
Tu možno uplatniť vyššie uvedené pravidlo o bielych tričkách. Počas bielej diéty by ste mali zabudnúť aj na fajčenie, ktoré spôsobuje enormné zožltnutie chrupu. Ak si chcete zachovať žiarivý úsmev, potom ho rozhodne držte 48 hodín bez cigariet. Uvidíte, že sa vám to veľmi oplatí. Ak si nedokážete odoprieť kávu, odporúčame vám, aby ste si iba espresso, najviac v troch dúškoch. Po vypití kávy by ste si mali okamžite vypláchnuť ústa a vyčistiť zuby.
Biela diéta – diéta, ktorá vám môže pomôcť
V našom článku sme už opísali všetko, čo by ste mali vedieť o bielej diéte. V rámci článku vám tiež prinášame exkluzívne menu, ktoré môžete bezpečne nasadiť počas bielej diéty. Aké sú konkrétne potraviny?
- Raňajky:
- Biely jogurt s müsli/Biely jogurt s banánom a müsli
- Občerstvenie:
- Proteín Riso bez príchute
- Obed:
- Kurací steak so zemiakmi/pečené bryndzové halušky s bagetou
- Občerstvenie:
- Pár plátkov šunky a kúsok syra
- Večera:
- Biely chlieb so šunkou/špagety so syrovou omáčkou
Dúfame, že sme vám poskytli všetky dôležité informácie o bielej diéte vrátane vzorového jedálnička, ktorý môžete dodržiavať.
Lacné a profesionálne bielenie doma?
25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty