Dentálna hygiena u detí
Ako rodičia sa pri výchove detí určite stretávate s rôznymi situáciami, často ste možno aj bezradní. Taká situácia môže nastať aj v čase, kedy sa prereže prvý zúbok. Ako sa o neho postarať? Treba začať s hygienou už skôr? Potrebujú deti aj zubnú pastu? Na všetky tieto otázky, aj mnohé ďalšie, vám teraz odpovieme. Uvidíte, že dentálna hygiena u detí nie je žiadna veda.
Obsah článku:
Mýty o mliečnych zuboch
Dentálna hygiena u detí už po narodení
Hurá, prvý zúbok je vonku!
Starostlivosť o prvé zúbky
Zvyknúť si treba aj na zubára
Čo robiť, ak sú mliečne zuby pokazené
Potrebujete zubnú pastu?
Dospelácke zuby si vyžadujú dospelácku starostlivosť
Zábava aj pri čistení zubov
Zhrnutie
Mýty o mliečnych zuboch
Najskôr si pripomenieme “rady a tipy”, s ktorými sa stretne nejeden rodič. Aké mýty kolujú o mliečnych zuboch?
- Čistením ústnej dutiny môžete dieťaťu ublížiť
- Deti pri čistení zubov plačú
- Mliečne zúbky nie sú dôležité, veď aj tak vypadnú
- Deti nepotrebujú zubnú pastu s fluoridom
- Nemusia si umývať zuby tak často ako dospeláci
- Zuby sa umývajú až od troch rokov
- K zubárovi sa chodí až po prerezaní všetkých zubov
- Sladké jedlá a nápoje škodia len trvalým zubom
- Kazy na mliečnych zuboch sa nemusia ošetrovať
Tieto tvrdenia nie sú pravdivé. Veríme, že po prečítaní tohto článku pochopíte, prečo.
Dentálna hygiena u detí už po narodení
Možno ste už aj vy počuli názor, že s čistením ústnej dutiny treba začať až v troch rokoch veku dieťaťa. V tých lepších prípadoch sa vraví, že je to po prerezaní prvého zúbka. Pravdou ale je, že obdobie prerezávania zubov je posledným možným termínom, kedy s tým začať. Starať sa ústnu dutinu je totiž vhodné už po narodení.
Bábätku treba vytierať ďasná a sliznicu čistou navlhčenou gázou omotanou okolo prsta, a to po každom dojčení alebo kŕmení umelým mliekom. Dieťatko si tak vytvorí návyk na pocit čistých úst, aj na samotné čistenie, čím predídete protestom v neskoršom veku.
A nie, neublížite mu tým. Práve naopak. Môžete sa vyhnúť nepríjemnostiam v podobe kvasinkovej či bakteriálnej infekcie, s čím bábätká a ich rodičia zápasia pomerne často.
Hurá, prvý zúbok je vonku!
Radosť, ktorá nastáva po prerezaní prvého zúbka, je naozaj obrovská. Konečne si aspoň na chvíľu oddýchnete od natierania boľavých ďasien. Avšak, prichádza nová a dosť podstatná povinnosť, a tou je správna starostlivosť. Vytieranie ústnej dutiny, samozrejme, pokračuje aj naďalej. Len k tomu pridáte aj čistenie zúbka. Z celej jeho plochy treba zotrieť povlak, rovnako ako to robíme aj my, dospelí. Mliečne zúbky sú totiž veľmi dôležité pre správny vývin čeľuste, pretože uchovávajú miesto pre trvalé zuby. Mali by teda vydržať až dovtedy, kým nevypadnú samé.
Starostlivosť o prvé zúbky
Na čistenie môžete používať navlhčenú gázu, ako doteraz, alebo kefku, ktorú si navlečiete na prst. No pri väčšom zúbku už riskujete uhryznutie, pretože batoľa ešte nevie, že vám môže ublížiť. Vtedy je čas na zoznámenie so zubnou kefkou. Na trhu nájdete množstvo kefiek vhodných už od útleho veku. Majú mäkké štetiny, ktoré okrem čistenia masírujú okolité ďasná. Niektoré majú aj špeciálny krúžok na rukoväti, ktorý ochráni dieťa pred príliš hlbokým vložením do úst.
Zvyknúť si treba aj na zubára
Čím skôr vaše dieťa navštívi zubára, tým lepšie. Niektorí zubári trvajú na tom, aby malých pacientov priviedli rodičia už pri prvom zúbku. Opäť však ide skôr o zvyk. Deti majú nárok na 2 preventívne zubné prehliadky za rok, počas ktorých sa môže oboznámiť s personálom, priestormi a vybavením ambulancie. Vo vyššom veku už potom nebude mať problém s návštevou zubára, pretože bude vedieť, že ho tam väčšinou čakajú len príjemné úkony.
Čo robiť, ak sú mliečne zuby pokazené
Aj mliečne zúbky sa môžu pokaziť. Buď majú nedostatok fluoridu alebo sa častejšie stretávajú s cukrami. Avšak, tvorbu zubného kazu niekedy neovplyvníte. Príčinou nemusí byť len nesprávna starostlivosť, ale aj užívanie liekov, genetika, mikrobiálna rovnováha v ústach či kvalita a množstvo slín. Ak teda spozorujete, že sa vášmu dieťaťu tvorí zubný kaz, treba navštíviť zubára. Na veku pritom nezáleží. Mliečne zuby dokážu spôsobovať rovnakú bolesť ako trvalé. Navyše, kazy môžu negatívne ovplyvniť následný vývoj trvalých zubov.
Potrebujete zubnú pastu?
Prvé zúbky sa zvyčajne prerezávajú vo veku 6 – 8 mesiacov. V tomto období dieťatko ešte nevie vypľúvať, takže používanie zubnej pasty nemá význam. Zubní lekári odporúčajú zaviesť zubnú pastu až vo veku 2 rokov, pričom by mala byť primeraná veku a mala by mať nižší obsah fluoridu. S množstvom to však nepreháňajte, na kefku stačí naniesť pastu vo veľkosti zrnka ryže. A ako často umývať mliečne zuby? Tak často ako trvalé. To znamená minimálne 2-krát denne po dobu 2 minút. To ale platí aj pri umývaní zúbkov do 2 rokov.
Dospelácke zuby si vyžadujú dospelácku starostlivosť
Keď začnú mliečne zuby nahrádzať tie trvalé, je na čase poobzerať sa po zubnej paste, ktorá má už vyšší obsah fluoridu. Ten je dôležitý na prevenciu zubného kazu. Klasické dospelácke pasty však nemusia byť správnou voľbou. Zvyknú mať mentolovú príchuť, ktorá môže deťom prekážať. Preto existujú aj pasty pre dospelých s príjemnou ovocnou chuťou, ako napríklad melónová, jahodová a podobne. Čo sa týka množstva, pri deťoch v školskom veku už môžete naniesť pastu vo veľkosti hrášku. Čistenie zubov 2 krát denne po dobu 2 minút je aj tentokrát dôležitým pravidlom.
Náš tip: zubné pasty v klasických tubách nemusia byť praktické. Deti si môžu obľúbiť napríklad melónovú zubnú pastu s pohodlným a presným dávkovačom.
Zábava aj pri čistení zubov
Aby deti nevnímali dentálnu hygienu ako povinnosť, môžete ju premeniť na zábavnú aktivitu. Ako na to?
- Kúpte farebné zubné kefky
- Dajte dieťaťu na výber, ktorá sa mu páči najviac
- Vyberte zubnú pastu s príchuťou
- Pokiaľ má zubná pasta dávkovač, môže si ju dieťa naniesť samé
- Môžete použiť hudbu alebo zábavnú mobilnú aplikáciu s časovačom
- Motivujte dieťa nálepkami či inými maličkosťami
- Čítajte deťom rozprávky o umývaní zubov
- Čistite si zuby spoločne ako rodina
- Dieťa môže “umývať” zuby aj svojej obľúbenej hračke
- Dovoľte dieťaťu pozerať sa do zrkadla
Zhrnutie
Zhrnime si tie najdôležitejšie body, pomocou ktorých bude dentálna hygiena u detí hračkou.
- Čistite ústnu dutinu už od narodenia, a to po každom kŕmení.
- Stierajte zubný povlak aj zo zubov, ktoré ešte len rastú.
- Kupujte zubné kefky, ktoré sú určené pre daný vek dieťaťa.
- Zubára navštívte už po prerezaní prvého zúbka.
- Kazy na mliečnych zuboch treba ošetriť.
- Vyberte vhodnú zubnú pastu s obsahom fluoridu.
- V školskom veku môžete používať aj pasty pre dospelých, vyberajte však príchute, ktoré dieťaťu neprekážajú.
- Dentálna hygiena môže byť zábavná, nájdite vhodnú motiváciu.
Lacné a profesionálne bielenie doma?
25x účinnejšie ako bieliace zubné pasty